Historie

Ubytování v Jánských Lázních - Historie

r.1880

Anton Zippe, syn majitele hostince U zámku v Krompachu, nechal postavit první skromnou, ale útulnou horskou boudu, přilehlou těsně ke skalnímu masivu Jánských kamenů. Na přilehlém skalním vrcholu byla následně vybudována kamenná věž, na které byla svatojánského večera dne 28.června roku 1881 slavnostně otevřena vyhlídková plošina.

r.1900

1.dubna 1900 kupuje Johannisstein pan Otto Vogt z Bürghartshainu. Nechal přistavět pokoj pro hosty, později přistavěl patro a verandu rozšířil o charakteristickou arkýřovou věž.

r.1905

Správu hostince přebírá Friedrich Wagner. Nastává rozmach cestovního ruchu a Johannisstein zůstává otevřený i v zimě. V r. 1912 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce kuchyně a za ní přistavěn soukromý pokoj. V tomto stavu zasáhla Johannisstein 1. světová válka. V r. 1915 pan Wágner umírá, po jeho smrti obchod přebírá jeho manželka, která však sama umírá v roce 1918. Jejich jediný syn padl ve válce, a dědicové Goldberg a Liebelt Johannisstein zavírají.

r.1919

13.března 1919 Johannisstein kupuje v soudní dražbě Ewald Schönfelder z Olbersdorfu. Nastává doba největšího rozkvětu hostince, je velkolepě přestavěn a na svou dobu velmi moderně zařízen. V době, kdy v Německu padla měna, byl však Johannisstein opět uzavřen. Majitel proto nechal v r.1922 postavit na sousedním německém pozemku saskou boudu, aby umožnil přístup i hostům z Německa. Poslední velkorysou úpravu hostince provedl Schönfelder v roce 1929.

r.1945

Tragické historické události, spojené s 2. světovou válkou a následným odsunem německého obyvatelstva z českého pohraničí, znamenaly pro Johannisstein opět těžkou ránu.

r.1959

1. ledna 1959 byl bývalý hotel předán českými úřady „mládeži NDR“, a následně jako mládežnická ubytovna zvaná “Julius Fučík” funguje až do Pražského jara 1968.

r.1970

Rekreační středisko pro státní podnik Silnice Teplice, nebylo však nikdy v provozu. Johannisstein chátrá.

r.2001

Zuboženou stavbu, ruinu před demolicí, kupuje rodina Kudrnova, která v následujících letech postupně vrací domu a jeho okolí život.

Poptávka

Apartmány

luž

Hvozd

Johannisstein

Ceník